Hlavní činností je provoz kina, které je moderně vybaveno – opatřeno je zvukem v úpravě dolby stereo-spectral recording 7.1. Projekční technologie byla modernizována začátkem roku 2011 ve standardu DCI a od roku 2021 na formát 4K + polarizační pasivní 3D systém. Kapacita sálu je 251 míst.
Od roku 1994 přišlo na 4 008 filmových představení 316 177 diváků. V roce 1994 stála průměrná vstupenka do kina 23 Kč, v roce 2003 již návštěvník zaplatil 61 Kč. Při této příležitosti musíme podotknout, že vstupné nestanovuje provozovatel kina, tedy MKS, ale distributor, tj. majitel filmové kopie. Rovněž je třeba připomenout, že z vybraného vstupného se odvádí jedna koruna za každého diváka na Fond kinematografie, se kterým hospodaří ministerstvo kultury, dále 50 % pro distributora za půjčení kopie, DPH, poplatek pro Ochranný svaz autorský a Integram.
V roce 2016 uběhlo 6 let od kompletní digitalizace projekční technologie v Kině Sokolský dům Vyškov. Koncem roku 2010 a začátkem roku 2011 bylo kino digitalizováno promítací technologií v mezinárodním standardu DCI (Digital Cinema Initiatives). A následně rozšířeno i o technologii Dolby 3D. Tím se vyškovské kino zařadilo po bok 470 nejmodernějších kin v ČR. Začátkem roku 2018 byla vylepšena zvuková soustava na vícekanálový zvuk Dolby Surround 7.1. Celá akce byla financována z příspěvku Europa Cinemas.
Digitalizací se kinu otevřely nové možnosti, hlavně hraní filmů v premiérových termínech. Další novinkou je možnost hrát rovněž menší filmové přehlídky, záznamy divadelních představení, muzejní projekce, koncerty světových kapel a různé cestovatelské přehlídky.
Od roku 2010 je vyškovské kino jedním z 1088 evropských kin, která jsou členem projektu Europa Cinemas. Je pro nás velkým oceněním, že již po páté jsme obdrželi z projektu dotaci jako uznání naší činnosti. Veškeré peníze následně investujeme zpět do inovací především v oblasti projekční techniky. Z těchto financí např. byla pořízena technika pro letní kino.
Další významnou poctou je titul „Dobré kino“, který udílí iniciativa Nové kino jako ocenění moderního přístupu k divákům. V rámci ČR je takto vyznamenáno jen 30 kin.
Nové technologie a nové přístupy se projevily také v návštěvnosti a je možné říci, že „vyškovský divák si našel cestu zpět do svého kina“. Od zahájení digitálního promítání se počty návštěvníků zvýšily o více jak dvě třetiny a v roce 2016 přišlo rekordních 28 000 návštěvníků.
Víceúčelový sál je v průběhu roku využíván k uskutečňování kulturních a společenských akcí, valných hromad, festivalů, výstav a podobně. Přísálí a vestibul kina jsou využívány především k výstavám.
Ke konci roku 2008 byla zřízena v přísálí kina trvalá galerie ve spolupráci Filmového klubu a Fotoklubu Orion. Cílem "GALERIE KINO" je zpestření nabídky kina; zaměřujeme se spíše na poloamatérskou tvorbu, ale i na profesionály, popřípadě na autory, kteří se inspirují filmovou tvorbou. Galerie je přístupná vždy půl hodiny před představením nebo během dne na požádnání. Pro výstavy máme k dispozici 23 kliprámů Nielsen 60 x 80 cm. Pro zájemce o výstavy je zde plánek přísálí v *pdf.
Součástí budovy je i restaurace Granada bar, která kromě svého provozu zajišťuje služby na společenských akcích v sále kina. V prostorách budovy se schází Klub filatelistů. Před kinem je k dispozici bezplatné parkoviště.
HISTORIE KINA
Specifikem v rámci vyškovského Sokola bylo jeho kino. Na rozdíl od kina orelského bylo řízeno nezávisle na jednotě v rámci vlastního partnerského spolku. Spolek Družstvo ku zřízení tělocvičny byl založen již roku 1896, předsedou se stal ředitel Kontribučenské spořitelny J. Ších; ten se však po roce funkce vzdal, když se členové jednoty odmítli korporativně účastnit otevření církevní dívčí školy. Nástupcem Šícha se stal starosta jednoty J. Hora.
Původně byl spolek řízen dvanáctičlenným výborem složeným ze zámožnějších Sokolů, kteří mohli ručit a krýt finanční stránku. Jedinou činností spolku bylo obhospodařování sokolských budov a zajišťování financí pro vyškovský Sokol. Po první světové válce se stalo hlavním zdrojem příjmů kino.
Kino bylo z počátku řízeno Leopoldem Markem a poté Janem Honem. První představení se konalo 15. 12. 1915. Filmová představení byla hojně navštěvována a jako technická novinka nadchla mnoho lidí. Od roku 1920, kdy se hrálo 74 filmů, se velmi rychle zvyšoval počet představení až na 274 v roce 1940. Němé filmy doprovázel Štědroňův komorní orchestr, od roku 1931 se promítaly i filmy zvukové. Od tohoto roku se také mění název na Stavební družstvo Sokola ve Vyškově. V roce 1935 došlo k pevnějšímu připoutání k sokolské jednotě tím, že každý člen Sokola se automaticky stal členem Družstva. Celkové hospodaření družstva, přesněji řečeno výnosy kina, umožnily výstavbu Tyršovy a Vaníčkovy sokolovny, zakoupení dalších pozemků a krytí různých akcí.
Například v roce 1934 byl zisk kina 63 tis. Kčs a celkové hospodaření za tento rok se pohybovalo kolem 100 tis. Kčs. V následujících letech se výnosy kina zvyšují, v roce 1939 je to již 125 tis. Kčs. Ještě v roce 1939 kino funguje dle nastartovaného trendu bez větších omezení, ale pozvolna začíná zasahovat cenzura do skladby programů. Také dochází ke spolupráci s kinem v Katolickém domě, kdy spolu konzultují repertoár a vzájemně si vycházejí vstříc. Poslední předválečný účetní záznam za rok 1940 uvádí výnos kina jen 38 tis. Kčs, družstvo sice hospodaří s 300 tis. Kčs, ale většinu z toho tvoří členské příspěvky a půjčky.
Dne 25. 10. 1945 se koná první schůze Stavebního družstva po válce. Od května do prosince se hrálo 18 filmů, z nich 12 bylo českých, ve 150 představeních. Návštěvnost byla skoro 30 tis. diváků. Zisk z promítání činil 200 tis. Kčs.
První poválečná valná hromada se uskutečnila 10. 2. 1946. Na ní byl hodnocen jak rok předešlý, tak také budoucnost kina a priority družstva. Jako jeden ze dvou zásadních problémů viděli členové výboru nemožnost vlastního výběru filmů, který byl před válkou zaručen. Valná hromada potvrdila staré vedení v čele s R. Gregorem. Poprvé se také objevila vážná debata o likvidaci spolku nebo alespoň o konečném převedení tělocvičen na Jednotu Sokol. Ale situace to prozatím neumožňovala, i když členové výboru nebyli proti. Dokonce byla zřízena tříčlenná komise jednající s ČOS a finančními úřady o budoucím převodu.
Dle zprávy za rok 1946 se družstvo v prvních poválečných letech věnovalo především financování obnovy tělocvičen a majetku Sokola Vyškov. Nejnutnější opravy si pro tento rok vyžádaly kolem 250 tis. Kčs. Během krátkého období po roce 1945 znemožňuje sloučení nevyjasněná situace kolem vlastnictví budovy a pronájmu kina. Správa státních kin nehodlá vydat přímé nařízení o ceně a přísliby nic neřeší, až tedy rok před zestátněním kin dochází k jasnému vyhlášení, ale to je již pozdě. Takto nevyjasněnou situací je ochromen přísun peněz do Stavebního družstva, a tedy i do samotné jednoty. Jediným stabilním příjmem se stávají pronájmy sálů různým organizacím. Během roku 1946 bylo nakonec promítáno 50 filmů v 391 představeních.
Zajímavý je také repertoár – v tomto roce bylo uvedeno 21 českých filmů, 13 sovětských a jeden americký (zbylé jsou anglické a francouzské). Návštěvnost byla téměř 70 tis. diváků a čistý výtěžek pro kino činil 76 tis. Kčs. Zpráva za následující rok hovoří o 55 filmech promítaných na 392 představeních. Ve filmové skladbě již dominují zahraniční filmy, hraje se jen 10 českých filmů, přičemž sovětských je 14, francouzských je 11; zajímavostí je 14 amerických filmů. Celkem přišlo do kina 67 tis. diváků. Díky centrální distribuci filmů musí kino ustupovat ze zásady promítání většího počtu českých filmů. Je také zřejmé, že velký podíl v předešlých letech měla aktuální česká tvorba (především s V. Burianem), která v poválečných letech byla na ústupu a nových filmů bylo málo. Výtěžek za rok 1947 byl 50 tis. Kčs. Výnosy se tento rok snížily také díky snížení z 10 % na 7 % výnosů z tržeb pro kino. Finanční tlak na družstvo byl neustále větší, což znemožňovalo krytí oprav válečných škod, které byly rozpočtovány na rok 1947 částkou 100 tis. Kčs. Družstvo si muselo brát úvěry.
V následujícím období dochází ještě ke zhoršení situace, protože k opravám válečných škod přibývá i adaptace budov pro nové členy. Družstvo je hlavním orgánem, který se touto situací musí zabývat, ale žádného řešení není dosaženo. Finance z kina a dalších aktivit již vůbec nedostačují. Od roku 1950 se opravy zastavují úplně a dochází jen k nejnutnějším zajišťovacím pracím. Československý státní film se snaží zabavit budovu a vybavení kina (již od roku 1945) na základě Dekretu prezidenta republiky ze dne 28. 8. 1945 a Dekretu ze 25. 9. 1945, čemuž se družstvo úporně brání, nakonec je vše předáno k novému zhodnocení do Prahy. Státní film také konečně určuje 6% zisk pro kino. V roce 1950 bylo odehráno 103 filmů v 278 představeních. Ze 103 filmů bylo 48 sovětské provenience, jen 14 filmů bylo českých.
Na valné hromadě ze 7. 2. 1951 je zvoleno nové vedení v čele s A. Smetanou. Rozpočet na následující rok byl stanoven na 85 tis. Kčs, což samo ukazuje na neodvratitelný konec. Tato valná hromada je také poslední.
Po zestátnění kina a sjednocení tělovýchovy zaniká v roce 1951 také Stavební družstvo. Stavební družstvo je paradoxně díky své nezávislosti, poslední svobodnou součástí Sokola, která není nijak ovlivňována sloučením tělovýchovy. Spolkům, tedy již jen sportovním, sjednoceným pod jednotnou tělovýchovu končí možnost nezávislého příjmu a podnikání.
Ve druhé polovině minulého století budova postupně chátrala a začátkem devadesátých let byl provoz kina přerušen. Obnoven byl až po generální rekonstrukci začátkem roku 1994. Provoz dnes již víceúčelové budovy byl zahájen 4. února 1994 tradičními sokolskými šibřinkami.
Přihlašte se do našeho newsletteru a budeme Vám zasílat novinky přímo na e-mail.
Všeobecné obchodní podmínky
1. Úvodní ustanovení
1. Všeobecné obchodní podmínky upravují smluvní vztahy a z nich plynoucí závazky mezi Městským kulturním střediskem Vyškov, IČ: 46270671, DIČ: CZ46270671, se sídlem: Jana Šoupala 137/4, 682 01 Vyškov, e-mail: mksvy@mksvyskov.cz, tel.: 517 341 665 (dále jen „Prodávající“ nebo „Provozovatel“).
2. Smluvní vztah mezi Prodávajícím a zákazníkem – kupujícím vzniká koupí vstupenky na filmové nebo jiné představení provozované Prodávajícím.
3. Zákazník, který zakoupí vstupenky přímo na provozovně Prodávajícího nebo přes internet, vyjadřuje tak souhlas s těmito všeobecnými podmínkami, které jsou pro obě smluvní strany závazné.
4. Pro smluvní vztah mezi Prodávajícím a zákazníkem je rozhodující verze všeobecných obchodních podmínek platná v den uhrazení platby kupní ceny za vstupenku.
2. Vysvětlení pojmů
1. Zkratkou „VOP“ se rozumí tyto všeobecné obchodní podmínky.
2. Vstupenkou se rozumí jedna vstupenka nebo více vstupenek, které si zákazník rezervuje a zaplatí na pokladně Prodávajícího.
3. Elektronickou vstupenkou se rozumí jedna elektronická vstupenka nebo více elektronických vstupenek, které si zákazník objedná a zaplatí přes internet.
4. Uvedená kupní cena je cenou aktuální pro objednaná představení, tato cena obsahuje DPH v zákonné výši a je cenou konečnou.
3. Koupě vstupenky
1. Vstupenku může zákazník zakoupit přímo v provozovně Prodávajícího, kdy při platbě na pokladně Prodávajícího obdrží vstupenku, nebo přes internet na stránkách Prodávajícího: www.mksvyskov.cz.
2. Při koupi vstupenky na provozovně Prodávajícího vybírá zákazník z volných dosud volných vstupenek, nebo si vstupenku může nezávazně rezervovat přes internet a nejpozději 30 min. před začátkem představení ji zaplatit a vyzvednout vstupenku na pokladně Prodávajícího. Zákazník po provedení rezervace obdrží na jím označený e-mail zprávu, která obsahuje unikátní číslo provedené rezervace. Zákazník po příchodu na pokladnu Prodávajícího nahlásí číslo své rezervace. Na jejím základě obsluha pokladny zákazníkovi prodá příslušnou rezervovanou vstupenku. V případě, že si zákazník nevyzvedne rezervovanou vstupenku ve stanoveném čase před zahájením představení, může Provozovatel vstupenku uvolnit k dalšímu prodeji bez dalšího oznámení zákazníkovi.
3. Při koupi vstupenky přes internet obdrží zákazník elektronickou vstupenku, která je vybavena číselným čárovým kódem, a bude zákazníkovi zaslána na zákazníkem označený a zadaný e-mail ve formátu PDF pro vytištění nebo mu bude zaslaná na zákazníkem označený a zadaný e-mail pro možnost uložení do mobilního telefonu, za předpokladu objednání a úhrady vstupenky přes internet. Zákazník může uhrazení kupní ceny přes internet realizovat následujícími typy platebních karet: MasterCard, Maestro, MasterCard Electronic, Visa, Visa Electron nebo přes vybrané banky online zadáním a převodem.
4. Ostatní podmínky
1. Zákazník bere na vědomí, že současně si může rezervovat vstupenku pouze na jedno představení, a to v maximálním množství šesti vstupenek nebo elektronických vstupenek. Rezervovat vstupenku na další představení může až po ukončení rezervace, kterou předtím začal. Pokud zákazník nedodrží tyto pokyny, provozovatel neručí za správné provedení rezervací přesto, že zákazník obdrží email o potvrzení rezervace. Provozovatel si vyhrazuje právo na zrušení takové rezervace, a to bez oznámení zákazníkovi.
2. Číselné čárové kódy elektronické vstupenky lze sejmout čtecím zařízením pouze jednou, tzn., že při jakémkoliv dalším předložení číselného čárového kódu v podobě tištěné nebo v mobilním telefonu nebude k takto opakovaně předložené elektronické vstupence přihlíženo a na jejich základě nebude povolen vstup do zařízení Provozovatele, a to bez ohledu na to, kdo elektronickou vstupenku předloží.
3. Provozovatel není odpovědný za obtíže způsobené neoprávněným použitím nebo zkopírováním elektronické vstupenky. Její padělání je trestné. Elektronická vstupenka se rovněž stává neplatnou, jestliže z ní nejsou patrné údaje potřebné pro její kontrolu nebo byla pozměněna dodatečnými úpravami.
5. Ochrana osobních údajů
1. Rezervací vstupenky přes internet nebo nákupem elektronické vstupenky, dává Zákazník Provozovateli v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., zákonem č. 40/1995 Sb. a zákonem č. 480/2004 Sb. v platném znění souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu jméno, příjmení, e-mailová adresa, telefon, případně dalších údajů uvedených v registračním formuláři za účelem realizace rezervace vstupenky přes internet nebo prodeje elektronické vstupenky prostřednictví internetu, případně pro účely reklamace nebo informace o zrušeném představení po dobu jednoho roku. Provozovatel se zavazuje, že uvedená osobní data jsou považována za přísně důvěrná a nebudou nikdy prodána nebo převedena na někoho jiného. Všechny osobní údaje budou přísně utajeny a budou užívány pouze pro účely Provozovatele.
2. Údaje, které budou sloužit pro úhradu kupní ceny elektronické vstupenky, jsou poskytovány přímo společnostem provozujícím zabezpečené internetové platební brány a Provozovatel nemá k těmto údajům přístup. Tyto údaje jsou chráněny v souladu se všeobecnými podmínkami provozovatelů těchto zabezpečených internetových platebních bran.
6. Odstoupení o smlouvy
1. Dle ustanovení § 1837 písm. j) občanského zákoníku nemá Zákazník právo od smlouvy odstoupit, neboť se jedná o smlouvu o využití volného času a plnění je poskytováno v určeném termínu a době.
2. V případě, že dojde ke zrušení představení, na které si zákazník již zakoupil vstupenku nebo elektronickou vstupenku, bude zákazníkovi vrácena kupní cena za těchto podmínek:
• u vstupenky zakoupené v pokladně Provozovatele bude zákazníkovi vrácena zaplacená cena, pokud se bez zbytečného odkladu dostaví do pokladny, kde vstupenku zakoupil, popřípadě bude-li mít zákazník zájem, může mu být vstupenka vyměněna za vstupenku na jiné představení v provozovně Provozovatele ve stejné hodnotě,
• u elektronické vstupenky bude zákazníkovi vrácena zaplacená cena po písemném uplatnění reklamace bankovním převodem.
7. Rozhodné právo, soudní místo a mimosoudní řešení spotřebitelských sporů
1. Smluvní vztahy mezi Prodávajícím se řídí českým právem a pro případné soudní spory jsou příslušné české soudy.
2. Pro řešení sporů mezi Prodávajícím a zákazníkem je místně příslušný obecný soud Prodávajícího, pokud právní předpis nestanoví jinak.
3. Zákazník je oprávněn, vznikne-li mezi ním a Prodávajícím spor a nepodaří-li se takto vzniklý spor vyřešit smírnou cestou, obrátit se s návrhem řešení takového sporu subjekt mimosoudního řešení spotřebitelských sporů, kterým je: Česká obchodní inspekce, Ústřední inspektorát – oddělení ADR, Štěpánská 15, 120 00 Praha 2, e-mail: adr@coi.cz, web: adr.coi.cz.
8. Závěrečná ustanovení
1. Tyto VOP jsou platné pro smlouvy uzavírané mezi Prodávajícím a zákazníkem.
2. Prodávající si vyhrazuje právo změny VOP bez předchozího upozornění.
3. Toto znění VOP nabývá účinnosti dne 1. 1. 2016.
Společnost Ticketware s.r.o. není poskytovatelem platební služby, ale majitelem licence Ticketware pro propojení na platební bránu GoPay. Kontaktní údaje: Ticketware s.r.o. se sídlem Nad pískovnou 1450/5, Krč, 140 00 Praha 4, IČ: 03485285, DIČ: CZ03485285. Informace: help@cinemaware.eu. Výběrem platební metody a kliknutím na tlačítko “Pokračovat” potvrzuji souhlas se všeobecnými obchodními podmínkami zařízení. Společnost Ticketware s.r.o. řeší reklamace plátců kartou v zastoupeni za své klienty (3.strana)
Po potvrzení objednávky má Plátce možnost využít službu bankovního převodu, která ho přesměruje na internetové bankovnictví jeho banky. Plátce prostřednictvím internet bankingu odešle Platbu. Prodávající expeduje lístky ihned po přijetí potvrzení o úhradě. Převody peněz jsou uskutečňovány prostřednictvím účtu společnosti GoPay s.r.o. bankovního převodu nebo Platba kartou.
Citlivé vstupní údaje, které zadáváte do systému internetového bankovnictví, jsou chráněny platebními branami bank a nedostávají se do prostředí třetích stran. Zpracovatelé plateb vidí pouze informace o transakci, které jim banka s odeslanou transakcí sdělí.
Zakoupením vstupenek/doplňkového zboží dává kupující prodávajícímu souhlas se zpracováním svých kontaktních údajů a to až do doby jeho písemného vyjádření nesouhlasu s tímto zpracováním. Kontaktní údaje, které kupující uvede při objednání, slouží výhradně pro naši potřebu a nebudou poskytnuty jiným subjektům s výjimkou zpracovatelů plateb.
Uživatel nesmí využívat Rezervační a nákupní systém způsobem, který by mohl snížit jeho hodnotu a/nebo poškodit, upravit, znemožnit, přetížit nebo zhoršit funkci části a/nebo celku Rezervačního a nákupního systému, či infrastruktury Poskytovatele zahrnující jakékoliv pasivní a/nebo aktivní prvky infrastruktury a/nebo síťová zařízení, či servery. Uživatel nesmí zneužívat, blokovat, modifikovat či jinak měnit jakoukoliv část Rezervačního a nákupního systému, nebo se jen pokusit narušit stabilitu, chod nebo data Rezervačního a nákupního systému. Provozovatel nenese zodpovědnost za případné neoprávněné zásahy třetích osob, v důsledku čehož tyto osoby neoprávněně získají přístup k osobním údajům uživatele a/nebo k jeho uživatelskému účtu a/nebo k příslušné databázi poskytovatele tyto údaje použijí, využijí, zneužijí nebo zpřístupní tyto údaje třetím osobám. Jakékoliv výše uvedené činnosti mohou být trestné!
Platba „Twisto“ je poskytována společností Twisto payments a.s., IČO: 01615165, zapsanou v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 19085, se sídlem na adrese Újezd 450/40, Malá Strana, 118 00 Praha 1 na základě Twisto faktury postoupením pohledávky na úhradu platby s prodlouženou splatností společnosti Twisto payments a.s., a to za podmínek uvedených ve „Všeobecných obchodních podmínkách pro zákazníky služby „TWISTO“.
V případě, že Kupující využije službu „Twisto“ zprostředkovanou Prodávajícím a poskytovanou ze strany Twisto payments a.s., je Kupující povinen uhradit platbu (tj. celkovou kupní cenu a náklady na dopravu zboží) do 14 dnů ode dne doručení zboží.
K uzavření kupní smlouvy dojde vyplněním objednávky ze strany Kupujícího, akceptací objednávky ze strany Prodávajícího (písemným potvrzením elektronickou poštou) a úhradou objednaného zboží Kupujícím nebo využitím služby „Twisto“.
Kupující souhlasí s tím, že vybráním služby Twisto v nákupním košíku Obchodníka a po následném schválení platby Twistem,akceptuje „Všeobecné obchodní podmínky pro zákazníky služby „TWISTO“.
Zkontrolujte si, prosím, zadanou e-mailovou adresu. Na zadaný e-mail mohou být zaslány objednané a uhrazené vstupenky nebo e-mailová zpráva potřebná k vyzvednutí vstupenek v pokladně provozovny. Na nesprávné zadaný e-mail nelze uplatňovat reklamaci a ani vyžadovat navrácení uhrazené částky za vstupenky.